Liikkuva opiskelu -ohjelman hankekeskustelut 2020–2021
Liikkuva opiskelu -hankekeskustelujen tavoitteena oli selvittää hankkeiden nykytilannetta, korona-pandemiaan liittyviä sopeuttamistoimia, tunnelmaa ja asenteita, toimien vakiintumisnäkymiä ja toiveita ohjelmalle. Keskustelut toteutettiin syksyllä 2020 (marras–joulukuu) ja keväällä 2021 (tammi–maaliskuu). Selvitys on julkaistu syksyllä 2022.
Selaa muita materiaaleja

Liikkuva opiskelu -toiminnan koordinointi toisella asteella
Liikkuva opiskelu -toiminnan koordinointi kunnissa: Koordinaattorikyselyn tuloksia keväältä 2023-raportin ppt-yhteenvedossa kuvataan Liikkuva opiskelu -toiminnan tilaa kunnissa sekä koordinaattoreiden työnkuvaa.

Tulostettavat taukoliikuntakortit
Tulosta käyttöön taukoliikuntakortteja.

Aktiivisuutta ja opiskelukykyä
Tässä raportissa tarkastellaan pääosin Liikkuva opiskelu -ohjelman vuosien 2019–2022 aikaista toimintaa, keskeisempiä tuloksia ja kokemuksia liikunnallisen toimintakulttuurin kehittämisessä oppilaitoksissa.

Kuntien ja hyvinvointialueiden yhdyspintatyö
Materiaalissa on kuvattu Liikkuvat-kokonaisuuden rooli ja työkalut liikkumisen edistämisessä kuntien sekä hyvinvointialueiden yhdyspintatyössä.